Kyvné dvere

Že vám ten názov nič nehovorí? Určite ich poznáte. Tento americký vynález preslávil už takmer pred sto rokmi v jednej svojej groteske nesmrteľný Charlie Chaplin – na striebornom plátne ako čašník vpadával do dverí v nečakanej chvíli a v nečakanom smere, ich krídlami vyrážal svojim kolegom z rúk plné taniere a kuchárom spôsoboval na hlavách modriny a hrče.

Ale vážne – kyvné dvere sú v skutočnosti veľmi praktické. Niekedy sa im hovorí aj „lietačky“ a sú ideálnym riešením vo vysoko frekventovaných priestoroch, akým je napríklad prepojenie kuchyne a jedálne, alebo vstup do skladu. Umožňujú totiž otváranie na obidve strany bez použitia ruky – stačí do nich iba jemne vraziť bokom alebo nohou, a ich krídla sa roztvoria. Tieto výhody najviac oceníte v kuchyni, napríklad vo chvíli, keď ponesiete v jednej ruke podnos a v druhej fľašu alebo džbán. Kyvné dvere môžu byť dvojkrídlové aj jednokrídlové.

Kyvné dvere sú opatrené špeciálnymi závesy, ktoré umožňujú otváranie krídla dverí ľubovoľne oboma smermi a následné samozatvárania. Pre zvýšenie bezpečnosti je vhodné tieto dvere voliť v presklenej variante, aby sa predišlo kolíziám..